Historia Rasy

  Przez wiele lat walki psów były pasją Japończyków. Tosa, który został wyhodowany specjalnie w tym celu, pochodzi z Tosa w prefekturze Kochi. Po zaniechaniu Polityki Narodowej Izolacji w 1854 r. psy walczące pierwotnego typu szpica, takie jak Akita, zazwyczaj przegrywały z rasami europejskimi.
  Entuzjaści walk psów nie mogli się z tym pogodzić i skrzyżowali krajowe psy z Bernardynami, Mastyfarni, Dogami, Buldogami i Pointeiami z Zachodu. W efekcie powstał dzisiejszy Tosa, znacznie większy i silniejszy.
  Psy te szkolono przy użyciu dwóch batów: jednego, który głośno strzelał, ale powodował mało bólu, i drugiego, który sprawiał ból, używanego za karę. Spośród tych psich "zapaśników sumo" wybierano osobniki walczące na śmierć i życie w ciszy i ze stoickim spokojem - nie skamlące i bojące się bata.
  Walki były uroczystymi okazjami, a psy paradowały na ringach w pięknych strojach, a kontrolowano je za pomocą grubych białych lin, zawiązanych wokół szyi i trzymanych przez silnych ludzi. Walki na ogół kończono, gdy jeden z zawodników łagodniał lub cofał się. Jednak walki o główne państwowe nagrody toczone były do śmierci jednego z zapaśników. Zwycięzcy otrzymywali ceremonialne fartuszki, piękne i cenne, niektóre o wartości ponad 31.000 dolarów!.
  Rasa ucierpiała w czasie II wojny światowej, jak większość dużych psów na całym świecie. Najlepsze odesłano na północ Japonii, gdzie dalej je hodowano. Później entuzjaści walk ujednolicili wygląd psów i doprowadzili do ich poprzedniej świetności. Niewielka ich liczba została wyeksportowana, m.in. do Stanów Zjednoczonych i Niemiec, gdzie służą tylko jako psy do towarzystwa, obrony i pilnowania.
  Wzorzec zwraca uwagę na agresję Tosa w stosunku do innych psów cofa się, ale od razu atakuje. Mimo, że masywny, jest zwinny i sprawny, wymaga właściciela umiejącego z nim postępować w sensie fizycznym i dominującego psychicznie. Jednak umiejętnie traktowany Tosa lnu to spokojny, łagodny pies i dobry towarzysz rodziny.
  Psy rasy Tosa są do tej pory porównywane i podobnie czczone jak zapaśnicy sumo. Czempiony po walce dostawały szatę mistrza (MISWASHI). Znane są przypadki podpatrywania przez zapaśników sumo techniki walki, wytrzymałości i bojowości tych psów.

Źródło: "Atlas Ras Psów Świata" - Bonie Wilcox & Chris Walkowicz. 


Zdjęcie: "A Kennel Club Book - " Japanese Tosa"

Chcesz być na bierząco ze wszytkimi aktualnościami?
Koniecznie polub Nasz Oficjialny Fan page na Facebook
Znajdziesz tam wiele zdjęć Naszych Tosiaków. Zapowiedzi kolejnych miotów i wiele innych.