O rasie

  Charakter Tosa-Inu w dużej mierze odpowiada osobowości i mentalności dawnych mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni. Psy te są wyjątkowo opanowane, ciche, spokojne zrównoważone, szlachetne i dumne. Tosa to pies, który nie traci zbędnie energii na oszczekiwania oraz prowokacje.Odznacza się jednak odwagą, dzielnością i skłonnością o poświęceń nigdy się więc nie cofnie a gdy zachodzi potrzeba w ułamku sekundy potrafi podjąć walkę. Pamiętać również należy, że sprowokowana tosa to bardzo groźny przeciwnik! Tosa opisywane są jako zwierzęta o wybitnym instynkcie socjalnym, bezgranicznie oddane swojej rodzinie, bardzo czułe i wierne. Doskonale sprawdzają się w roli opiekuna dla dzieci zwłaszcza, że cechuje je wysoki próg bólu a co za tym idzie wszelkie szarpnięcia za ucho czy ogon przez małe dzieci nie wywołują u tosa agresji spowodowanej bólem czy dyskomfortem. W Stanach Zjednoczonych tosa biorą więc udział z powodzeniem w programach dogoterapii, gdzie pracują m.in. z dziećmi autystycznymi. W stosunku do osób obcych Tosa z reguły trzyma dystans. To pies, który musi sam podejść i powąchać nieznaną osobę i należy mu na to zezwolić. Oczywiście tego typu zachowanie możliwe jest tylko i wyłącznie w sytuacji, w której nowy przybysz został wcześniej zakceptowany przez właściciela. Natomiast osoby, które nasza tosa zna zazwyczaj wita serdecznie. Tosa szczekają rzadko i nie są hałaśliwe. Jeśli podniosą alarm, możemy być pewni, że dzieje się coś, co wymaga natychmiastowej interwencji. Zawsze będą przykładać większą wagę do ochrony swojej rodziny niż terenu, na którym się znajdują. Dlatego też tosa nie jest wybitnym psem stróżującym. Jeśli więc ktoś szuka psa, który cały czas alarmuje wszystkich, że coś się dzieje, niech zrezygnuje z zakupu tosa. Tosa nigdy nie zachowują się nieobliczalnie czy nieprzewidywalnie. Należy jednak pamiętać, że jest to pies bojowy o wysokim instynkcie obronnym i że jest dużym i silnym molosem. Zatem psy te pozostają w zgodzie tylko z psami z którymi mieszkają bądź się wychowywały. Nawet jeśli ich socjalizacja była wzorowa to innym obcym psom, zwłaszcza dużych i tej samej płci, wraz z osiągnięciem pełnej dojrzałości, tosa nie okaże akceptacji.

W skrócie

  - Szczeniaki Tosa Inu osiągają pełny wzrost w wieku 18 miesięcy. Przez następne 2 lata psy te nabierają masy mięśniowej natomiast swoje pełne gabaryty oraz pełny rozwój mentalny Tosa osiąga dopiero powyżej 3 lat.
- Tosa jest zazwyczaj delikatna w kontaktach z dziećmi ale nadzór jest konieczny ze względu na gabaryty psa.
- Łatwo dostosowuje się do niewielkich powierzchni, to typowy molos kanapowiec, który ceni sobie ciepło i wygodę oraz bliskość swojego pana. Może mieszkać zarówno w mieszkaniu jak i w domu z ogrodem. Wystarczy że zapewnimy tosa odpowiednią dzienną dawkę ruchu i ćwiczeń umysłowych.
- Jest to rasa, która ze względu na bardziej ściśniętą dolną wargę mało się ślini jak na mastiffa
- Jest to rasa bardzo czysta, często można zauważyć Tosę liżącą swoje łapy jak kot po posiłku.
- Jest to rasa raczej cicha, szczeka tylko gdy to konieczne i nie jest uciążliwa dla sąsiadów
- Wobec psów tej rasy NIGDY nie należy stosować przemocy gdyż może się to obrócić przeciwko nam!!!
- Pamiętajmy, że przemoc prowadzi do nadmiernej agresji podszytej strachem a ta u co najmniej pięćdziesięciokilogramowego molosa może nieść za sobą tragiczne skutki. Tylko konsekwentne i racjonalne wychowanie da nam klucz do osiągnięcia sukcesu oraz zespoli związek tosa i jej przewodnika.
- Tosy żyją przeciętnie od 8 do 12 lat- Jest to rasa bardzo inteligentna dlatego też odnosi dużo sukcesów w szkoleniu.
- Ze względu na "zatroskany" wyraz pyska u Tosy niekiedy trudno rozpoznać symptomy choroby.
- UWAGA! Pod produktów czekoladowych !!!.

Chcesz być na bierząco ze wszytkimi aktualnościami?
Koniecznie polub Nasz Oficjialny Fan page na Facebook
Znajdziesz tam wiele zdjęć Naszych Tosiaków. Zapowiedzi kolejnych miotów i wiele innych.